Dla rodzica

JAK RODZIC MOŻE WSPIERAĆ MŁODEGO SPORTOWCA?

Jak rodzic może wspierać młodego sportowca? W naszej opinii rodzic przede wszystkim powinien wspierać swoje dziecko we wszystkim co robi. Bez względu na to czy szkoli się jako piłkarz, tancerz czy realizuje inną pasję. Pytanie w jaki sposób wspierać dziecko tak aby czuło się dobrze w tym co robi i czuło pełne poparcie ze strony rodzica. Największym błędem, który niestety czasami się zdarza jest fakt, gdy rodzic próbuje realizować swoją pasję kosztem swoich dzieci. Jest to naprawdę duży błąd bo niekoniecznie coś czym zajmuje się tata czy mama będzie dla dziecka równie atrakcyjne i będzie chciało realizować się w danym kierunku. Najważniejsza jest rozmowa pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jeśli naprawdę chcemy wesprzeć swoją pociechę w pierwszej kolejności pytajmy dzieci o ich odczucia o ich emocje czy dana pasja jest tym co faktycznie chcieliby robić czy przynosi im to szczęście? Jeśli na te wszystkie pytania uzyskamy odpowiedzi jest to już połowa sukcesu. Z piłkarskiej perspektywy nawet najdrobniejsze gesty mogą dać dziecku wiele wsparcia. Zawiezienie lub odebranie z treningu, pojawianie się na treningach lub meczach, słowa otuchy, gdy jest źle i słowa pochwały, gdy jest dobrze. Najważniejsze jest to aby dać dziecku pełną dowolność w tym co chciałoby robić i pomagać mu w realizacji tej pasji. Jeśli zadziałamy w taki sposób spełniając te rzeczy to nasze dziecko będzie czuło swobodę i wsparcie ze strony rodziców co na pewno przełoży się na radość z rozwijanej pasji i w tym przypadku uprawiania sportu jakim jest piłka nożna.

 

 

 


CZY KOMUNIKACJA NA LINII TRENER-ZAWODNIK JEST WAŻNA?

Zdawać by się mogło, że umiejętności czysto piłkarskie oraz zaangażowanie to wystarczający element aby osiągnąć sukces. Nie jest to jednak w pełni trafne określenie, gdyż równie ważnym aspektem w rozwoju zawodnika i osiąganiu sukcesów jest komunikacja na linii trener - zawodnik. To w jaki sposób rozmawiamy i przekazujemy informacje wpływa na to jak zostaną odebrane przez drugą osobę. Konstruktywna rozmowa może przynosić korzyści zarówno dla zawodnika jak i trenera. Piłkarze są w stanie poznać wizję i opinię trenera na dany temat a także wyrazić swoje zdanie. Dużą rolę odgrywa tutaj właśnie trener. Każdy człowiek ma inny charakter i temperament i przez jedną osobę coś może zostać odebrane pozytywnie, gdzie ta sama informacja u kogoś innego może wywołać wręcz odwrotny efekt. Trener chcąc trafić do każdego zawodnika musi odpowiednio dobierać słowa tak aby dostosować je do każdego zawodnika. Znamy wiele przypadków, kiedy trenerzy z boku pokrzykują na swoich zawodników w niezbyt przyjemny sposób co często zamiast motywować piłkarzy tym bardziej młodych, jeszcze bardziej podcina im skrzydła. Ważna jest przede wszystkim rozmowa. Czasem trzeba użyć mocnych słów lub trochę bardziej ekspresywnie przekazać myśl. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak aby w stu procentach komunikować się z zawodnikami oprócz mówienia trzeba również słuchać. Aby poprawić błędy w grze czy odmienić losy spotkania lub dostosowywać treningi do zawodników trzeba z nimi rozmawiać. Starać się aby każdy piłkarz mógł wypowiedzieć swoje zdanie na dany temat, wyrazić swoje zadowolenie lub niezadowolenie. Taka konstruktywna wymiana zdań może znacznie bardziej poprawić jakość gry, jakość treningów. Wielokrotnie w futbolu oglądając spotkania dało się zauważyć, że drużyny potrafią rozegrać słabszą połowę by w drugiej całkowicie odmienić grę. Dzieje się tak między innymi dzięki komunikacji, gdzie zawodnicy wraz z trenerem wymieniają swoje uwagi i starają się wspólnie rozwiązać problem. Dlatego też aby osiągać sukcesy oprócz ciężkiej pracy i umiejętności pamiętajmy również o komunikacji. Jeśli zarówno trener i zawodnicy potrafią ze sobą rozmawiać i wymieniać uwagi świadczy to o dużym profesjonalizmie i przynosi wiele efektów.


KONCENTRACJA W PIŁCE NOŻNEJ

Dzisiejszy post poświęcimy terminowi, który jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas uprawiania jakiegokolwiek sportu. Mowa tutaj o koncentracji, która zarówno w treningu jak i w meczu powinna stać na najwyższym poziomie od pierwszej do ostatniej minuty. Termin koncentracja ma swoją definicję w nauce psychologii. Jest to zjawisko, które polega na skupieniu, skierowaniu własnych myśli na daną rzecz, określony przedmiot, wydarzenie bądź sytuację. Koncentracja jest potrzebna w wielu aspektach życia, podczas wykonywania codziennych czynności. Po utracie skupienia zaczyna spadać motywacja, co prowadzi do odpuszczenia, rezygnacji z planów, celów i zamiarów. Łatwo jest zaprzestać ćwiczeń, gdy poczujemy się rozproszeni, lekko zmęczeni i osłabnie motywacja. W piłce nożnej wielokrotnie mogliśmy obserwować sytuacje, które przez brak skupienia i koncentracji doprowadziły do utraty bramki lub popełnienia błędu. Nie jeden raz drużyny prowadziły grę przez wiele minut i zdawać by się mogło, że kontrolują spotkanie. Chwilowa utrata koncentracji na kilka sekund powodowała, że przegrywali spotkania poprzez jeden niechciany błąd. Dlatego też aby dobrze się rozwijać i wykonywać zadania podczas treningu i meczu musimy cały czas pozostawać w pełni skupieni. Aby poprawić skupienie warto jest ćwiczyć koncentracje i starać się przeciwstawić rozpraszaczom, które z każdej strony mogą próbować pozbawić nas skupienia. Głównym aspektem, który może wpłynąć na poprawę koncentracji jest samozaparcie. Powinniśmy skupić się na konkretnym ćwiczeniu i zapomnieć o tym co dzieje się dookoła tylko wtedy w pełni efektywnie możemy wykonywać powierzone zadania a co za tym idzie się rozwijać.

 

 


LEPSZY PRZEGRYWA Z BARDZIEJ WYTRWAŁYM?

Zapewne wielu z was zna kogoś, kto miał świetny pomysł na siebie, rozwijał się i nagle… coś nie wyszło. Skończył ze swoją pasją, przestał się chwalić swoimi dokonaniami, a wydawać się mogło, że już zaczął zdobywać szczyty.

Wspomniany “szczyt” jest pojęciem subiektywnym. Dla jednego to może być osiągnięcie świetnej sylwetki, dla drugiego napisanie dobrego tekstu, a dla trzeciego sukces w sporcie. Nie jest jednak subiektywne to, że z każdego szczytu bardzo łatwo spaść. I może się przydarzyć w sekundę. Ba, ten moment zawsze nadchodzi.

I wtedy zbyt wielu rezygnuje ze swoich marzeń. A szkoda! Jak mawiał Theodor Fontane: “Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza”. Paradoks psychologii sukcesu polega na tym, że lepszy przegrywa z bardziej wytrwałym. Sam talent nie jest żadną gwarancją sukcesu, w żadnej dziedzinie. Wszelkie badania wskazują, że ludzie utalentowani są średnio mniej wytrwali niż inni ludzie. Nie potrafią oni poradzić sobie często z pierwszym spadkiem ze wspomnianego szczytu. Sukcesy wybitnych sportowców, artystów, naukowców czy innowatorów były możliwe dzięki połączeniu dwóch czynników, a mianowicie talentu i wytrwałości.

Co najważniejsze, wytrwałość jest cechą nabytą. Możemy ją rozwijać, wzmacniać i doskonalić. Dlatego nie ma co się zrażać tym, że coś nie idzie. Że nagle jest słabszy odbiór tego, co robisz. Ten moment nadchodzi ZAWSZE. To wytrwałość jednak, gdy pojawiają się przeszkody, sprawia, że nie uciekamy, lecz stawiamy im czoła.
Autor.
Bartłomiej Malec


CZY REGENERACJA W SPORCIE JEST WAŻNA?

Jest to zdecydowanie bardzo ważny element a wręcz powinniśmy go stawiać na równo z treningiem bo sama regeneracja również ma duży wpływ na rozwój zawodnika. Najważniejsze jest to aby samemu mieć świadomość własnych możliwości i być w stanie stwierdzić czy nasz organizm w danym dniu jest dobrze wypoczęty i gotowy do treningu czy jednak nie do końca. Z uświadomieniem sobie własnych ograniczeń niejednokrotnie mają problem nawet profesjonalni sportowcy. Stąd też dużą rolę odgrywa trener, który też powinien potrafić określić czy jego podopieczni są w pełni gotowi do treningu i czy ich organizm nie jest przemęczony lub przetrenowany. Najważniejszymi aspektami skutecznej regeneracji jest sen, dobre nawodnienie i dobre odżywianie. Przede wszystkim powinniśmy się dobrze wysypiać i kłaść się regularnych porach wyrabiając tym samym pewne nawyki. Nasz organizm w głównej mierze składa się z wody a podczas wysiłku tracimy sporą jej ilość. Nie tylko poprzez pocenie się, ale przez liczne procesy, które zachodzą w naszym ciele. Ważne jest aby poziom płynów stale uzupełniać najlepiej wodą mineralną, która posiada składniki mineralne co najmniej 1000mg/l. Jak mawia powiedzenie "Jesteś tym co jesz" co idealnie przekłada się na stan naszego samopoczucia. Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać i nie obciążać wątroby powinniśmy jeść pełnowartościowe posiłki zawierające zbilansowany skład substancji odżywczych. W odstawkę idą wszystkie fast foody. Jako trenerzy możemy, jednak pomagać naszym podopiecznym w inny sposób. Najważniejsze to monitorować stan naszych zawodników po każdym treningu, rozmawiać o ich samopoczuciu, czy dobrze spali czy są wypoczęci itd. Powinniśmy również dobierać odpowiednie obciążenia dla poszczególnych zawodników, gdzie pod uwagę powinniśmy brać wiek zawodnika, w jakiej fazie dojrzewania się znajduje jego możliwości wydolnościowe i fizyczne. Trzeba pamiętać, że każda osoba ma indywidualne uwarunkowania, które powinno się respektować dobierając obciążenia i ćwiczenia. W regeneracji po treningu czy też urazach warto brać pod uwagę wizyty u fizjoterapeutów, którzy pomogą nam przy urazach mięśniowych i nie tylko. Dobrą alternatywą jest również basen, który też pomaga w regeneracji. Najważniejsze w tym wszystkim jest to abyśmy tak samo poważnie podchodzili do regeneracji jak i do treningu bo prawidłowy rozwój będzie możliwy tylko wtedy, gdy obie te formy będą ze sobą współgrać.


SPORT UCZY ŻYCIA

"Sport uczy życia" to nie pusty slogan. Uprawianie sportu, to wiele korzyści zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

SPORT to "szkoła życia". Kształtowanie charakteru, nauka pozytywnych wartości życiowych, umiejętność współpracy w grupie czy wyznaczanie i osiąganie założonych celów to tylko niektóre z ważnych nauk płynących z uprawiania sportu.

Uważamy zatem, że istotnym jest aby od najmłodszych lat zachęcać nasze dzieci do uprawiania sportu bez względu na dyscyplinę, a może właśnie uwzględniając najlepiej kilka różnych dyscyplin sportu, ponieważ każda z nich może nauczyć nasze pociechy innych, ale istotnych cech, które zaowocują w dorosłym życiu wieloma sukcesami.

 


~pomysł zaczerpnięty z internetu